Kovács Györgyi:

Jó alak, esztétikus mozgás

A ritmikus sportgimnasztika útja

A ritmikus sportgimnasztika - különösen amióta olimpiai sportág lett - a legnépszerűbb női sportágak közé sorolható. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a sportág rövid múltja ellenére a Nemzetközi Szövetségben minden földrész képviselteti magát.

A ritmikus sportgimnasztika eredete az ősidőkre vezethető vissza, amelyet számtalan dokumentum bizonyít. Különböző társadalmakra, különböző korokra más és más mozgás volt jellemző, de valamilyen formában a ritmikus mozgás mindig jelen volt. Szertartásokon, lakomákon, rituális táncként, gazdagok szórakozásaként, szegények búfelejtőjeként is élt, de például a régi görögök már tudatos testi és szellemi képzésre is használták.

A középkori átmeneti visszaesés után a reneszánszban újra életre kelt, és minden addiginál nagyobb szerepet kapott a mozgáskultúra fejlesztése. A testi neveléssel foglalkozók hamar felismerték a gimnasztika kiváltságos szerepét az emberi nevelésben, a személyiségkialakításban, az egészség megőrzésében. Ez a felismerés azt jelentette, hogy a mozgásoktatás a fiatalok nevelésének szerves része lett és a mai napig különleges jelentőségű.

Elsőként a szertorna vált versenyszerűvé, és ennek egyik ága volt a művészi torna. A tornaversenyek hamar népszerűek lettek, és a torna sikere a világon egyértelművé vált.

Ez a siker és a gyakorlatok széles skálája sem elégítette ki a harmonikus mozgásra vágyó - elsősorban - lányok igényeit, és a szertornában nem használatos szerekkel és ritmikus mozgásanyaggal fejlődött a művészi torna. Azon kevés sportágak egyike, amelyben a hajlékonyság, egyensúlyozás, gyorsaság, ügyesség, erő és állóképesség egyszerre fontos és szükséges. (A sportágak nagy részéhez egy-egy tulajdonság kiemelt fejlesztése is elegendő.). A gyakorlatokat pedig olyan kéziszerekkel - kötél, karika, labda, buzogány, szalag - hajtják végre, melyekhez különleges koordinációs készség szükséges.

Az elmúlt évtized alatt a ritmikus sportgimnasztikának külön edzés- és versenyrendszere, körülhatárolódott mozgásanyaga alakult ki. Megfogalmazódtak az irányelvei, amelyek megszabták további fejlődésének útját.

A sportág rövid idő alatt olyan népszerű lett, hogy 1963. decemberben Magyarországon megrendezték első világbajnokságát: A sikeres vb után meredeken ívelt felfelé a sportág pályája.

Az olimpiai részvétel lehetősége újabb országokat is mozgósított, és az RSG meghódította az egész világot. Színes, gazdag, sokrétű, a női alkathoz, fizikumhoz igazított mozgásanyag ellenére - nagy népszerűségét igazolandó - Japánban, akrobatikus elemekkel tarkítva, bemutatókon már a férfiak is űzik. A sportágak nagy részével szemben különös előnye, hogy bár rendkívül edzésigényes, a befektetett munka akkor is megtérül, ha művelői történetesen nem lesznek élsportolóvá. Szép tartás, kidolgozott izomzat, jó alak, esztétikus mozgás mindenkit, aki kitartóan műveli ezt a sportágat, továbbkísér az életben. S ez egy hölgy számára nem utolsó szempont.

A pontozásoknál tapasztalt szubjektivitás, a végeláthatatlan viták, az élversenyzők életkorának rohamos csökkenése, a versenyzők súlyának minimalizálása sem állítja meg az RSG hihetetlen fejlődését, ami jelenleg csak a kezdeténél tart.

Mozgó Képek, 1987. április

A schwesteri (CAN) csapat oktatása közben